امسال فیلمهای مرد پرنده و هتل بزرگ بوداپست جوایز اسکار۲۰۱۵ را درو کردند ، لیست برندگان اسکار بدین شرح است :
بهترین فیلم :
برنده: مرد پرنده ای
تک تیرانداز آمریکایی
مرد پرنده ای
بچگی
هتل بزرگ بوداپست
بازی تقلید
سلما
تئوری همه چیز
ضربه شلاق
بهترین کارگردانی :
برنده : آلخاندرو گونزالس ایناریتو برای فیلم مرد پرنده ای
ریچارد لینکلیتر برای فیلم بچگی
بنت میلر برای فیلم شکارچی روباه
وس اندرسن برای فیلم هتل بزرگ بوداپست
مورتن تیلدوم برای فیلم بازی تقلید
بهترین بازیگر نقش اول مرد :
برنده : ادی ردماین برای فیلم تئوری همه چیز
استیو کارل برای فیلم شکارچی روباه
بندریت کامبربچ برای فیلم بازی تقلید
بردلی کوپر برای فیلم تک تیرانداز آمریکایی
مایکل کیتون برای فیلم مرد پرنده ای
بهترین بازیگر نقش اول زن :
برنده : جولیان مور برای فیلم هنوز آلیس
ماریون کوتیلار برای فیلم دو روز و یک شب
فیلیسیتی جونز برای فیلم تئوری همه چیز
روزاموند پایک برای فیلم دختر رفته
ریس ویترسون برای فیلم وحشی
بهترین بازیگر مکمل مرد :
برنده : جی کی سیمونزبرای فیلم ضربه شلاق
رابرت دوال برای فیلم قاضی
اتان هاک برای فیلم بچگی
ادوارد نورتون برای فیلم مرد پرنده ای
مارک روفالو برای فیلم شکارچی روباه
بهترین بازیگر مکمل زن :
برنده: پاتریشیا آرکت برای فیلم بچگی
لارا درن برای فیلم وحشی
کیرا نایتلی برای فیلم بازی تقلید
اما استون برای فیلم مرد پرنده ای
مریل استریپ برای فیلم در جنگل
بهترین فیلمنامه اقتباسی :
برنده: گراهام مور برای فیلم بازی تقلید
جیسون هال برای فیلم تک تیرانداز آمریکایی
پل توماس اندرسون برای فیلم خباثت ذاتی
آنتونی مک کارتن برای فیلم فیلم تئوری همه چیز
دمین چزل برای فیلم ضربه شلاق
بهترین فیلمنامه اوریجینال (غیر اقتباسی):
برنده: بردمن برای فیلم آلخاندرو گونزالس ایناریت , ویکلاس جیاکوبون، الکساندر دینلاریس و آرماندو بو
بچگی برای فیلم ریچارد لینکلیتر
“شکارچی روباه”، ای. مکس فرای و دان فاترمن
“هتل بزرگ بوداپست”، وس اندرسن
“شبخیز”، دن گیلروی
بهترین انیمیشن :
برنده: قهرمان بزرگ ۶
ترولهای جعبهای
چگونه اژدهای خود را تربیت کنید ۲
آوای دریا
قصه پرنسس کاگویا
بهترین فیلم برداری :
برنده: امانوئل لوبزکی برای فیلم بردمن
رابرت یومن برای فیلم هتل بزرگ بوداپست
رابرت و ریشارد لنچفسکی برای فیلم ایدا
دیک پوپ برای فیلم آقای ترنر
نشکسته راجر برای فیلم دیکنز
بهترین چهره پردازی :
برنده: هتل بزرگ بوداپست، فرانسس هانون و مارک کولیه
شکارچی روباه ،بیل کورسو دنی لیدیار
نگهبانان کهکشان،الیزابت یانی-جرجو و دیوید وایت
بهترین مستند بلند :
برنده: شهروندچهار ، لورا پویتراس، ماتیلد بونفوا و درک ویلوتسکی
پیدا کردن ویوین مایر، جان مالوف و چارلی سیسکل
آخرین روزها در ویتنام، روری کندی و کوین مکآلستر
نمک زمین، ویم وندرس، جولیانو ریبریو سالگادو و دیوید روزیه
Virunga ،اورلاندو فون آینزیدل و جوانا ناتاسگارا
بهترین تدوین فیلم :
برنده: ضربه شلاق ، تام کراس
بچگی Sandra Adair
The Imitation Game – William Goldenberg
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
تک تیرانداز آمریکایی Joel Cox, Gary Roach
“تکتیرانداز آمریکایی”، جوئل کاکس و گری دی. روچ
بچگی، ساندرا ادیر
هتل بزرگ بوداپست، بارنی پیلینگ
بازی تقلید، ویلیام گلدنبرگ
بهترین فیلم خارجی زبان :
برنده: پاول پالیکاسکی برای فیلم Ida (ایدا )
لویاتان، آندری زویاگینتسف، روسیه
نارنگیها، زازا اوروشادزه، استونی
تیمبوکتو، عبدالرحمان سیساکو، موریتانی
قصههای وحشی، دامیان زیفرون، آرژانتین
بهتریت طراحی صحنه و لباس :
برنده: میلنا کانونرو برای فیلم هتل بزرگ بوداپست
مارک بریجس برای فیلم خباثت ذاتی
کولین آتوود برای فیلم در جنگل
آنا شپرد برای فیلم Maleficent
ژاکلین دوران برای فیلم آقای ترنر
بهترین موسیقی متن :
برنده: هتل بزرگ بوداپست، الکساندر دپلا
بازی تقلید، الکساندر دپلا
بین ستارهای، هانس زیمر
آقای ترنر، گری یرشون
نظریه همه چیز، یوهان یوهانسون
بهترین ترانه :
برنده: سلما (Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)
(The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
(Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
(Begin Again) – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)
بهترین طراحی صحنه :
برنده: “هتل بزرگ بوداپست”، طراح صحنه: آدام استاکهاوزن؛ طراح دکور: آنا پیناک
بازی تقلید، طراح صحنه: ماریا دیورکوویچ؛ طراح دکور: تاتیانا مکدانلد
بین ستارهای، طراح صحنه: ناتان کراولی؛ طراح دکور: گری فتیس
در جنگل، طراح صحنه: دنیس گاسنر؛ طراح دکور: آنا پیناک
آقای ترنر، طراح صحنه: سوزی دیویس؛ طراح دکور: شارلوت واتس
بهترین فیلم کوتاه :
برنده: تماس تلفنی، مت کرکبی و جیمز لوکاس
آیا، اودد بینون و میهال برزیس
بوگالو و گراهام، مایکل لنوکس و رونان بلنی
Butter Lamp، هو وی و جولین فرت
پروانه، تلخون حمزوی و استفان آیشنبرگر
بهترین صدا گذاری :
برنده: ضربه شلاق”، گرگ مان، بن ویلکینز و تامس کرلی
تکتیرانداز آمریکایی، جان رایتس، گرگ رودولف و والت مارتین
بردمن، جان تیلور، فرانک ای. مونتانو و تامس وارگا
بین ستارهای، گری ای. ریتزو، گرگ لندیکر و مارک واینگارتن
نشکسته، جان تیلور، فرانک ای. مونتانو و دیوید لی
بهترین تدوین صدا :
برنده: تکتیرانداز آمریکایی، آلن رابرت موری و باب آسمن
بردمن، مارتین هرناندز و آرون گلاسکاک
هابیت: نبرد پنج ارتش، برنت برج و جیسن کانوواس
بین ستارهای، ریچارد کینگ
نشکسته، بکی سالیوان و اندرو دیکریستوفارو
بهترین جلوه های ویژه :
برنده: بین ستارهای، پل جی فرانکلین، اندرو لاکلی، ایان هانتر و اسکات آر فیشر
کاپیتان آمریکا: سرباز زمستانی، دان دیلو، راسل ارل، برایان گریل و دان سادیک
سحرگاه سیاره میمونها، جو لتری، دان لمون، دانیل بارت و اریک وینکیست
نگهبانان کهکشان، استفان کرتی، نیکلاس اتحادی، جاناتان فاوکنر و پل کوربولد
افراد ایکس: روزهای گذشته آینده، ریچارد استامرز، لو پکورا، تام کراسبی و کامرون والدبائر
بهترین انیمیشن کوتاه :
برنده: “ضیافت”، پاتریک آزبورن و کریستینا رید
فیلم بزرگتر، دیزی جیکابس و کریستوفر هیز
The Dam Keeper، رابرت کوندو و دایس سوسومی
من و مالتن، توریل کووی
زندگی مجردی، یوریس اوپرینس
منبع : mashable